لبخند زیبای کودکان شما می تواند امید بخش زندگی تان باشد، اگر به سلامت و بهداشت دندان های آن ها اهمیت بدهید؛ چرا که در غیر این صورت دیر یا زود دندان های کودک دچار پوسیدگی خواهد شد و این می تواند به یک مسئله ی نگران کننده تبدیل شود که کیفیت زندگی شما و کودک تان را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل است که ترمیم و درمان پوسیدگی دندان کودکان بسیار مهم است و لازم است برای انجام این کار به بهترین دندانپزشک کودک مراجعه کنید تا برای ترمیم پوسیدگی دندان کودک سریعا اقدام شود. با دکتر فراغت همراه شوید تا هرآنچه لازم است در مورد درمان پوسیدگی دندان کودکان بدانید.

حتما بخوانید :

روکش دندان شیری کودکان

ترمیم دندان های شیری کودکان

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان

اهمیت ترمیم پوسیدگی دندان کودکان

تحقیقات نشان داده است که حدود 20 درصد از کودکان 2 تا 5 ساله درگیر پوسیدگی دندان کودک (حفره) هستند که در دندان های شیری هم بسیار شایع است. با وجودی که کودک شما در نهایت دندان های شیری خود را از دست می دهد، مراقبت از آن دندان ها امری مهم است و یکی از اصلی ترین دلایل آن این است که دندان های شیری وظیفه ی نگهداری فضا برای رشد دندان های اصلی را در دهان کودک به عهده دارند.

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان یک بیماری مرتبط با دهان و دندان است که بیشتر با رژیم غذایی و نوع مواد غذایی که کودک مصرف می کند، مرتبط است. برای مثال مصرف برخی از انواع مواد غذایی می تواند به دندان ها آسیب برساند از جمله مصرف شیرینی ها.

درمان پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودک زمانی اتفاق می افتد که میکروب های موجود در دهان، پوشش چسبناکی به نام پلاک روی سطح دندان ایجاد می کنند. این میکروب ها از قند موجود در غذا و نوشیدنی ها تغذیه می کنند و اسیدی تولید می کنند که به سطح دندان آسیب می رساند. با گذشت زمان، این اسید باعث ایجاد خوردگی در سطح دندان می شود و این خوردگی تبدیل به سوراخ یا “حفره” در دندان می شود.

پوسیدگی دندان کودکان می تواند باعث درد و عفونت شود و حتی می تواند بر رشد کودک تأثیر بگذارد. پوسیدگی شدید دندان های شیری می تواند با عواقب جدی در زمینه تغذیه کودک، طرز گفتار، نحوه رشد فک و دندان های او همراه باشد.

هر چه درمان پوسیدگی دندان کودکان به تاخیر بیفتد، کودک شما درد و ناراحتی بیشتری را تجربه خواهد کرد، احتمال ایجاد پوسیدگی های جدید در دندان های شیری دیگر و همچنین در دندان های دائمی او بیشتر خواهد شد و در نتیجه درمان پیچیده تر شده و ناچار به پرداخت هزینه های بیشتری می شوید.

مهم ترین عواملی که منجر به پوسیدگی دندان کودکان می شود

در طول روز بر اثر مصرف مواد غذایی مختلف، به خصوص مواد قندی و شیرین، یک پوشش چسبنده از پلاک روی دندان های کودک تشکیل می شود؛ اگر این ماده به درستی از روی دندان‌ ها پاک نشود، باکتری ‌های موجود در پلاک، اسید هایی را آزاد می‌کنند که مینای دندان را از بین می برد و منجر به ایجاد سوراخ‌ یا حفره در دندان می شود. این یکی از علل اصلی پوسیدگی دندان کودکان می باشد. دیگر عواملی که باعث پوسیدگی دندان کودکان می شود عبارتند از :

  • مسواک نزدن درست و کافی : اگر دندان های کودک به طور مرتب تمیز نشود و قندها روی دندان بنشیند، به اسید تبدیل می شود، این اسیدها می توانند تا 20 دقیقه بعد از هر میان وعده یا وعده غذایی،  به دندان ها حمله کرده و به آن ها آسیب برساند.
  • انتخاب مواد غذایی نادرست : خوردن مقدار زیاد یا مکرر غذاهای شیرین در طول روز ممکن است باعث تجمع اسید روی دندان و ضعیف شدن مینای دندان شود.
  • استفاده از شیشه شیر در کودکان نوپا برای مصرف آبمیوه، زمانی که به خواب می روند، باعث می شود اسید میوه روی دندان های آن ها تاثیر بگذارد و پوسیدگی ایجاد کند. این نوع پوسیدگی اغلب روی دو دندان جلویی ایجاد می شود.
  • ژنتیک نیز یکی از عواملی است که می تواند باعث شود برخی از کودکان بیشتر مستعد پوسیدگی دندان باشند زیرا مینای دندان ضعیف تری دارند یا تولید بزاق در دهان آن ها کم است.

درمان پوسیدگی دندان کودکان

چه موقع برای درمان پوسیدگی دندان کودکان به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

خوب است بدانید، به محض اینکه کودک شما اولین دندان شیری خود را درآورد، نیاز به مراقبت دارد تا دندان های شیری او دچار خرابی و پوسیدگی نشود. بنابراین از همان ابتدا به محض رشد اولین دندان های کودک، هر 6 ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

اما در حالت کلی چنانچه روی دندان کودک خود لکه های سیاه یا قهوه ای مشاهده کردید یا متوجه شدید که کودک از درد دندان شکایت می کند یا علائم دیگری در دهان و دندان او مشاهده کردید، ممکن است لازم باشد زودتر برای درمان پوسیدگی دندان کودک به دندانپزشک مراجعه کنید.

آشنایی با نحوه درمان پوسیدگی دندان کودکان

برای درمان پوسیدگی دندان کودکان چندین گزینه وجود دارد. در ابتدای امر اگر پوسیدگی دندان پیشرفته نباشد، دندانپزشک ممکن است برای معکوس نمودن روند پوسیدگی دندان، توصیه کند که بهداشت دهان و دندان کودک به طور مرتب رعایت شود و دندان ها به دقت بررسی شود؛ در غیر این صورت از انواع روش های درمان پوسیدگی دندان کودکان برای ترمیم پوسیدگی دندان کودک استفاده می شود.

ترمیم پوسیدگی دندان کودک با فلوراید تراپی

فلوراید تراپی حرفه ای یکی از بهترین روش های درمان پوسیدگی دندان کودکان می باشد که با ترمیم مینای دندان، پوسیدگی اولیه دندان را ترمیم کرد و روند پیشرفت آن را معکوس می کند.

درمان پوسیدگی دندان کودکان از طریق پر کردن دندان

پر کردن دندان عبارتست از برداشتن قسمت پوسیده دندان کودک، سپس پر کردن سوراخ با نقره (آمالگام)، رزین (کامپوزیت)، اکریلیک یا مواد دیگر.

این روش درمان پوسیدگی دندان کودکان شامل یک بار مراجعه به مطب دندانپزشکی است؛ اما اگر کودک شما بیش از یک حفره در دندان های خود داشته باشد، قطعا لازم است برای ترمیم پوسیدگی سایر دندان ها مجددا به دندانپزشکی مراجعه کنید.

برای درمان پوسیدگی دندان کودکان به روش پر کردن، ابتدا مواد بی حسی در نزدیکی دندان آسیب دیده در دهان کودک تزریق می شود تا هنگام انجام عملیات پر کردن دندان، کودک دردی احساس نکند.

درمان پوسیدگی دندان کودکان

سایر روش های درمان پوسیدگی دندان کودکان

اگر پوسیدگی دندان کم عمق و سطحی باشد، درمان پوسیدگی دندان کودکان از طریق روشی که در بخش قبل به طور کامل بیان کردیم، یعنی روش پر کردن دندان، انجام می شود. در غیر این صورت، در مواردی که پوسیدگی شدیدتر باشد، دندانپزشک ممکن است از روش قرار دادن تاج روی دندان آسیب دیده استفاده کند. تاج دندان پس از معاینه دندان کودک، توسط دندانپزشک در اندازه های مختلف ساخته می شود؛ در مواردی که نیاز به ایجاد تاج برای ترمیم دندان کودک وجود دارد، فرایند درمان طی دو یا چند مرحله انجام می شود.

در صورت آسیب شدید دندانی و عفونی شدن دندان، اگر امکان ترمیم و پرکردن یا قرار دادن تاج روی دندان وجود نداشته باشد، چاره ای نیست جز اینکه دندان کشیده شود. در صورتی که دندانپزشک تشخیص دهد که دندان کودک باید کشیده شود، از روشی مناسب برای نگه داشتن فضا، جهت رشد دندان های دائمی کودک استفاده می کند.

کلام پایانی : درمان پوسیدگی دندان کودکان

در این مقاله شما را با علل و عوامل تاثیر گذار بر پوسیدگی دندان کودکان آشنا کردیم و گفتیم که درمان پوسیدگی دندان کودکان تا چه حد ضروری است و لازم است به اندازه کافی به آن اهمیت بدهید. همچنین شما را با انواع روش های ترمیم پوسیدگی دندان کودک آشنا کردیم.

درست است که دندان های شیری کودک موقتی ست، اما مراقت از آن ها بسیار مهم است. بنابراین با مراجعه به دندانپزشک برای معاینات منظم به سلامت دهان و دندان کودک خود کمک کنید.

تمیز کردن مرتب دندان ها و مراجعه به مطب دندانپزشک برای معاینات معمول دندانپزشکی، به تشخیص زود هنگام مشکلات کوچک، قبل از تبدیل شدن به پوسیدگی های شدید و حفره‌های دردناک که می‌تواند برای تمام عمر لبخند کودک شما را تحت تأثیر قرار دهند، کمک می‌کند.