در حوزه دندانپزشکی، ونیرها یا روکش ها به یک لایه نازک از جنس پرسلن یا کامپوزیت گفته می شود که روی قسمت خارجی دندان قرار می گیرد. روکش ها برای بهبود زیبایی دندان یا کمک به پنهان کردن آسیب های دندان استفاده می شود. شاید خیلی ها تصورشان این است که روکش دندان فقط برای افراد بزرگسال کاربرد دارد و کودکان چون دندان شیری دارند و دندان های شیری عاقبت می افتد و جای خود را به دندان های دائمی می دهد، نیاز به روکش دندان شیری کودکان نیست؛

اما باید به این افراد بگوییم، هر لحظه که می گذرد، لبخند کودک شما به لبخند یک فرد بزرگسال و جوان تبدیل می شود، پس روکش دندان شیری در کودکان نیز لازم است. با دکتر فراغت همراه شوید تا شما را با نکات مهمی در مورد روکش دندان شیری و انواع روش های آن آشنا کنیم.

حتما بخوانید :

درمان فاصله بین دندان ها

هنگامی که به هر دلیل دندان های شیری کودک آسیب می بیند و خراب می شود، می تواند بر لبخند کودک تاثیر بگذارد  و از همان سنین کودکی اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار دهد، پس نیاز به ترمیم دارد. به این دلیل و دلایل مهم دیگر که مربوط به سلامت کودک می باشد، لازم است که از انواع روکش دندان شیری برای دندان های کودکان نیز استفاده شود. در این مقاله با دکتر فراغت همراه شوید. ما مطالب مهمی را در مورد روکش دندان شیری کودکان با شما در میان خواهیم گذاشت.

منظور از روکش دندان شیری کودکان دقیقا چیست؟

به طور کلی روکش‌های دندانی نوعی روکش‌ می باشد که در بالای دندان‌های بیمار قرار می‌گیرند. روکش های دندانی نسبت به جنسی که دارد بسیار محکم و مقاوم است و برخی از آن ها ممکن است بیش از 20 سال دوام بیاورند، به شرطی که هر روز و به طور منظم از آن ها مراقبت شود. در حقیقت روکش‌ها روی دندان‌ها می‌نشینند و مینای فرسوده ی دندان که ممکن است، قهوه‌ای شده باشد، فاصله بین دندان‌ها و شکستگی آن ها را می پوشاند. روکش دندان شیری نیز دقیقا همین کاربرد را برای دندان های کودکان دارد.

روکش دندان شیری کودکان

در چه سنی از روکش دندان شیری برای کودک استفاده می شود؟

حقیقت این است که هیچ سن خاصی برای ترمیم دندان آسیب دیده کودک، با استفاده از روکش دندان شیری وجود ندارد. با این حال، در بیشتر مواقع، روکش‌ها تنها زمانی مورد نیاز هستند که به دندان‌ها آسیب وارد شده باشد و نه تنها ظاهر دندان بلکه عملکرد دندان ها را تحت تاثیر قرار داده باشد.

نکته ای که در ارتباط با روکش های دندانی از جمله روکش دندان شیری برای کودک وجود دارد این است که پس از قرار گرفتن ونیر یا روکش ها روی دندان، دیگر قابل بازگرداندن نیستند؛ به این دلیل است که دندانپزشک باید اساساً دندان (های) اصلی را بتراشد، بخش های آسیب دیده را حذف کند و روکش را به درستی در جای آن و در فاصله درستی از لثه قرار دهد.

انواع روکش دندان کودکان چه کاربردهایی دارد؟

پیش تر گفتیم که روکش دندان شیری می تواند برای موارد مختلفی روی دندان های کودک قرار داده شود که عبارتست از :

 • دندان های کودک شما ممکن است با گذشت زمان تغییر رنگ بدهند. بزرگ ترین دلیل تغییر رنگ دندان در کودکان نوشیدن نوشابه یا سایر نوشیدنی های رنگی است.
 • دندان های کودک ممکن است در اثر سائیده شدن آن ها روی یکدیگر فرسوده شود. به خصوص در کودکانی که در خواب دندان قروچه می کنند. در این صورت با گذشت زمان، مینای دندان فرسوده می شود و در صورت عدم درمان فوری باعث پوسیدگی دندان می شود. در این مورد نیز روکش دندان شیری نیاز است.
 • در طول زمان، به این دلیل که دندان های جدید کودک رشد می کند و بیرون می آید، بین دندان ها فاصله می افند. دندان های جدید نیز دیگر دندان ها را تحت فشار قرار می دهد که باعث ایجاد فاصله های نامناسب در بین دندان ها می شود. در این مورد نیز استفاده از روکش دندان شیری الزام پیدا می کند.
 • برای ترمیم شکستگی دندان های کودک که به دلیل وارد شدن ضربه به دندان ها اتفاق افتاده است، از روکش شیری استفاده می شود.

روکش دندان شیری کودکان چگونه روی دندان کودک قرار می گیرد؟

این سوال بسیاری از والدین است و در صورت دریافت پاسخ درست آن، از اضطراب آن ها کاسته خواهد شد و این به کاهش اضطراب کودک نیز کمک شایانی خواهد نمود.

فرایند روکش کردن دندان شیری کودک عبارتست از :

 • برداشتن مقداری از مینای دندان به منظور قرار گرفتن روکش ها در محل درست.
 • در این مرحله دندان ها قالب گیری می شود و سپس برای ایجاد روکش به آزمایشگاه فرستاده می شود.
 • روکش ها بعد از دو یا سه هفته آماده می شود و به طور موقتت روی دندان ها قرار می گیرد، تا بررسی های لازم انجام شود.
 • پس از آماده شدن روکش های اصلی، دندان ها برای باندینگ دائمی آماده می شوند و در نهایت تمام تنظیمات روی روکش ها قبل از قرار گرفتن روی دندان انجام می شود.

روکش دندان شیری کودکان

مزایای روکش دندان شیری کودکان

در ابتدا مقاله گفتیم که روکش دندان شیری کودکان علاوه بر تاثیری که در زیبایی لبخند کودک دارد، می تواند مزیت های دیگری نیز داشته باشد که والدین را ملزم می کند تا کودکان خود را برای روکش دندان های شیری آن ها نزد دندانپزشک ببرند. این مزیت ها عبارتست از :

 • روکش دندان شیری کودکان و زیبایی ظاهر دندان کودک باعث افزایش اعتماد به نفس او در برخورد با دوستانش می شود.
 • روکش های دندانی بسیار قوی هستند و اگر به درستی از آن ها مراقبت شود، می توانند تا سال ها دوام بیاورد و تا زمانی که دندان های اصلی کودک هنوز در نیامده است، عملکرد دندان های شیری حفظ می شود وکودک شما قادر خواهد بود به راحتی غذا بخورد، به درستی صحبت کند و به طور کلی دهان و دندان سالمی داشته باشد.
 • از دیگر مزیت های روکش دندان شیری کودکان این است که مراقبت از آن ها چندان سخت نیست و شما به راحتی می توانید نکات مراقبتی را به کودک خود یاد بدهید و همچنین در مراقبت از آن ها به او کمک کنید.

کلام پایانی

مهم ترین مزیتی که روکش دندان شیری کودکان نسبت به ترمیم تاج دندان برای کودکان دارد این است که برای روکش کردن دندان بخش کمتری از دندان تراشیده و برداشته می شود، به علاوه روکش دندان شیری کودکان بیشتر برای دندان هایی توصیه می شود که آسیب کمتری دیده اند و بیشتر در دندان های جلویی استفاده می شود.

در این مقاله شما را با روکش دندان شیری کودکان و اهمیت رسیدگی به دندان های شیری کودکان آشنا کردیم همچنین گفتیم که مهم ترین موارد کاربرد روکش دندان کودکان چیست! بنابراین اگر به دنبال محلی مناسب برای ترمیم دندان های شیری کودک خود می گردید تا بتوانید از طریق روکش دندان شیری کودکان ، زیبایی و عملکرد دندان های کودک خود را باز گردانید، هم اکنون با کلینیک دندانپزشکی دکتر شیده فراغت تماس بگیرید.

فرزندان شما لایق این هستند تا در مسیر درستی قرار گیرند که نه تنها لبخندی مطمئن و زیبا داشته باشند، بلکه با دندان های سالم تر غذا بخورند و از دندان درد رنج نبرند.

از توجه و همراهی شما عزیزان صمیمانه ممنون و سپاسگزاریم. لطفا با ما در تماس باشید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.