معمولا یک سوال متداول از دندانپزشک این است که چرا باید دندان های شیری را ترمیم کنیم؟ مگر دندان های شیری کودک به هر حال از بین نمی روند؟ اما دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد دندان های شیری نیز نیاز به توجه و ترمیم دارد.  در این مقاله تا انتها با دکتر فراغت همراه باشید تا شما را با مطالب مهمی در ارتباط با ترمیم دندان های شیری کودکان و دندان های دائمی کودک و نحوه انجام آن آشنا کنیم.

حتما بخوانید :

درمان ریشه دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان

چرا ترمیم دندان های شیری کودکان اهمیت دارد ؟

به این دلایل شما باید برای اهمیت دندان های شیری کودک خود اهمیت قائل شوید و در صورت آسیب و خرابی، برای ترمیم آن ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

  • اولین دلیل برای ترمیم دندان های شیری کودکان این است که دندان های شیری کودک ، تنها دندان هایی هستند که کودک در این مرحله از زندگی دارد. اگرچه تصور می شود که دندان های شیری فقط دندان های “موقت” هستند ، اما این دوره زمانی موقت حدود 12 سال اول زندگی کودک را تشکیل می دهد و در این مدت زمان کودک به دندان های شیری خود نیاز دارد و دندان های شیری در این زمان برای کودک به اندازه دندان های دائمی برای من و شما اهمیت دارد.
  • دلیل دیگر برای ترمیم دندان های شیری کودکان این است که آناتومی دندان های شیری شبیه دندان های دائمی است و به همان اندازه مستعد روند پوسیدگی است. هنگامی که فرآیند پوسیدگی به محفظه عصبی حمله کرد ، ممکن است آبسه در دندان ایجاد شود که منجر به درد و تورم می شود. در صورت عدم درمان ، آبسه دندان شیری می تواند به وضعیتی تهدید کننده زندگی تبدیل شود که نیاز به بستری شدن کودک دارد.
  • از دیگر دلایل ترمیم دندان های شیری کودکان به این نکته می توان اشاره کرد که کودک می تواند با دندان های شیری خود به درستی غذا بخورد؛ البته کودکی که دندان های شیری سالم دارد می تواند به درستی غذا بخورد. زیرا دندان سالم بدون درد است و عمل جویدن غذا به درستی با آن انجام می شود.
  • یک دلیل بسیار مهم برای ترمیم دندان های شیری کودکان این است که ترتیب دندان های شیری به گونه ای است که یک فضای طبیعی را در دهان حفظ کند. دندان های شیری راهنمای دندان های دائمی هستند که بتوانند در موقعیت طبیعی قرار گیرند. هنگامی که دندان های شیری به دلیل پوسیدگی دندان قبل از رویش دندان دائمی کودک از دست می روند یا به شدت خراب می شوند، ممکن است یک تغییر وضعیت غیرعادی در ترکیب دندان ها رخ دهد و این می تواند باعث رویش غیرعادی ، تجمع دندان ها در یک محل و ضربه زدن دندان های دائمی به یکدیگر شده که به نوبه خود می تواند منجر به مشکلات پیچیده و نیاز به ارتودنسی در آینده بشود.

بنابراین به دلایلی که گفته شد، اگرچه دندان های شیری در نهایت از بین می روند ، اما در مادامی که در دهان کودک هستند نقش مهمی را ایفا می کنند. پس مراقبت صحیح از دندان های شیری می تواند از مشکلات پیچیده تری در آینده جلوگیری کند.

ترمیم دندان های شیری کودکان

منظور از ترمیم دندان شیری کودک چیست؟

زمانی که دندان های شیری کودک دچار پوسیدگی و خرابی، شکستگی، بی نظمی و عدم رشد صحیح، تغییر رنگ، درد یا آبسه می شود؛ و یا هنگامی که کودک در فک خود احساس درد می کند، لازم است که والدین، او را برای ترمیم دندان های شیری نزد دندانپزشک ببرند.

توصیه می شود قبل از مراجعه به دندانپزشکی کودک خود را آماده کنید و با او به خوبی صحبت کنید و کمک کنید تا استرس او کم شود.

پر کردن دندان کودکان و ترمیم دندان شیری اطفال طی چه مراحلی انجام می شود؟

فرایند ترمیم دندان های شیری کودکان طی فرایند زیر انجام می شود :

آماده نمودن کودک توسط تیم دندانپزشکی

در یک کلینیک دندانپزشکی خوب، تیم پزشکی باید بتوانند راه ها و روش هایی را به کار ببندند تا محیط را برای کودک به گونه ای آماده کنند که هیچ گونه ترس یا استرسی متوجه کودک نباشد.

معاینه کودک توسط دندانپزشک

در این مرحله دندانپزشک پس از معاینه کودک و همچنین از طریق عکسی که از دندان های کودک گرفته می شود، می تواند دندان های شیری آسیب دیده را که نیاز به ترمیم دارد، تشخیص بدهد.

انجام بی حسی

پس از تشخیص دندان های پوسیده توسط دندانپزشک، اولین مرحله از مراحل ترمیم دندان های شیری کودکان مربوط می شود به بی حس کردن دندان ها. بی حسی از طریق آمپول بی حسی و ژل بی حس کننده انجام می شود.

ترمیم دندان های شیری کودکان

تراشیدن بخش پوسیده دندان

پس از انجام بی حسی، دندانپزشک با استفاده از ابزارهای تراش ، اقدام به ایجاد حفره در دندان و برداشتن بخش های پوسیده می کند. در حین کار، با استفاده از دستگاه هایی که حالت مکنده دارد، آب و مواد آلوده و در صورت وجود عفونت، از دهان کودک خارج می شود.

پر کردن دندان کودکان و ترمیم دندان شیری اطفال

بعد از اینکه بخش خراب و پوسیدگی های دندان برداشته شد، دندانپزشک حفره ای که داخل دندان ایجاد شده است را با استفاده از مواد نقره ای رنگ که آمالگام نام دارد و یا با استفاده از کامپوزیت که همرنگ دندان است، پر می کند.

به این ترتیب ترمیم دندان های شیری کودکان انجام می شود و در نهایت به منظور تکمیل کار ترمیم دندان، دندانپزشک دهان کودک را کاملا شستشو می دهد.

چه موقع لازم است دندان شیری کودک کشیده شود؟

پیش تر گفتیم که دندان های شیری کودک نیز بسیار پر اهمیت هستند و لازم است که به اندازه دندان های دائمی به آن ها اهمیت داده شود چرا که کودک در 12 سال ابتدای زندگی خود به دندان های شیری نیاز دارد.

اما اگر مقدار پوسیدگی دندان زیاد باشد و امکان ترمیم آن وجود نداشته باشد، راهی جز کشیدن دندان برای دندانپزشک وجود ندارد، چرا که در غیر این صورت ممکن است دندان کودک دچار عفونت شدید بشود و این عفونت به استخوان هم برسد و موجب آبسه دندان بشود.

ترمیم دندان های دائمی کودک

قبل از اینکه در مورد ترمیم دندان های دائمی کودک بگوئیم، بهتر است با مراحل رشد دندان های کودک آشنا شوید.

مراحل رشد دندان های کودک

  • مرحله ی برگریز : کودک از شش ماهگی تا 6 سالگی در مرحله ی برگریز رشد دندان قرار داد. در سن شش سالگی دندان های دائمی آماده ی رویش می شود و کم کم دندان های دائمی کودک شروع به رشد می کند.
  • مرحله میانی : از 6 سالگی تا 12 سالگی کودک در مرحله میانی قرار دارد.
  • مرحله دندان های دائمی : از 12 سالگی به بعد، دندان های دائمی کودک تقریبا کامل می شود و دیگر هیچ دندان شیری وجود ندارد.

ترمیم دندان های شیری کودکان

پس والدین کودک باید بدانند که در سن 12 سالگی به بعد دیگر دندان های دائمی در دهان کودک وجود دارد و این دندان ها نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

همانطور که می دانید دندان های دائمی انسان، دندان هایی هستند که تا پایان عمر به آن ها نیاز دارید و باید آن ها را سالم و تمیز نگه دارید. پس لازم است که والدین به دندان های دائمی کودک به اندازه کافی اهمیت بدهند.

مراحل ترمیم دندان های دائمی کودک

معمولا دندان های دائمی دچار مشکلاتی می شود از قبیل : پوسیدگی دندان، عفونت های دهان و دندان، فواصل بین دندان، ضعف و فرسایش دندان و یا تغییر رنگ دندان.

ترمیم دندان های دائمی مراحلی شبیه به مراحل ترمیم پوسیدگی دندان های شیری کودکان دارد، با این تفاوت که در سنین 12 سالگی به بعد کودکان عاقل تر شده و با مسئله ی دندانپزشکی و ترمیم پوسیدگی دندان های کودکان بهتر کنار می آید.

اما در نهایت در صورتی که لازم باشد برای برخی از کودکان که ترس و اضطراب زیادی دارند از بیهوشی عمومی برای انجام عملیات ترمیم دندان شیری کودک استفاده می شود.

کلام پایانی در مورد ترمیم دندان های شیری کودکان

در مرکز دندانپزشکی دکتر سوده فراغت تمامی استانداردهای دندانپزشکی کودک رعایت می شود، همچنین جهت ترمیم دندان های شیری کودکان محیطی فراهم شده است که خدمات دندانپزشکی کودکان در مکانی آرام ، شاد و مفرح به دور از هرگونه استرس انجام شود.

در این مقاله شما را با لزوم پر کردن دندان کودکان و ترمیم دندان شیری اطفال و همچنین ترمیم دندان های دائمی کودکان آشنا کردیم همچنین گفتیم که ترمیم دندان های شیری کودکان طی چه فرایندی انجام می شود. امید است آنچه گفته شد مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

از توجه و همراهی شما عزیزان تا پایان این مقاله ممنون و سپاسگزاریم.