از جمله سوالات رایج در دندانپزشکی این است که چه موقع لازم است دندان عقل را بکشیم؟ در صورتی که وضعیت دندان عقل در دهان شما دارای چنین شرایطی باشد، بهتر است برای کشیدن آن اقدام نمایید :

 • اگر دندان عقل طوری رشد کرده باشد که ترتیب قرار گرفتن سایر دندان ها در دهان را تحت تاثیر قرار داده باشد و شکلی نامنظم ایجاد کرده باشد.
 • اگر دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته باشد
 • اگر دندان عقل دچار پوسیدگی شده باشد
 • پیوند بافت زیر سقف دهان به محلی که ریشه نمایان شده است
 • استفاده از بافت سقف دهان جهت پیوند
 • استفاده از بافت مجاور لثه برای پیوند در محل افتادگی لثه

از دیگر سوالات متداول در دندانپزشکی این است که به چه علت دندان آبسه می کند؟ در پاسخ باید بگوییم :

چنانچه بخش های بالایی دندان های بالا، یا بخش های پایینی دندان های پایین دچار سوراخ و پوسیدگی شود و به موقع به آن رسیدگی نشود می تواند منجر به عفونت لثه در آن بخش و آبسه دندان شود.

شما برای جویدن درست غذا نیاز به داشتن دندان های سالم دارید. در غیر این صورت اگر دندان ها دچار پوسیدگی و آسیب شدید شده باشند، امکان جویدن غذا به درستی وجود ندارد و این مسئله می تواند مشکلات گوارشی برای شما به وجود آورد؛ به علاوه این مشکل می تواند روی سلامت سایر بخش های بدن تاثیرگذار باشد. بنابراین در صورتی که دندان ها دچار آسیب جدی و شدید شده باشد که امکان ترمیم آن ها وجود نداشته باشد، به استفاده از دندان مصنوعی یا ایمپلنت های دندانی نیاز است.

از دیگر سوالات رایج دندانپزشکی این است که آیا روش جایگزینی برای عصب کشی وجود دارد؟ پاسخ منفی است، در حقیقت می توان گفت تنها روش جایگزین عصب کشی، کشیدن دندان است؛ که حفظ دندان با عصب کشی، بسیار روش بهتری نسبت به کشیدن دندان است.

جرم دندان عبارتست از یکسری رسوبات روی دندان ها که می تواند به مرور زمان به دندان آسیب برساند. با استفاده از جرم گیری دندان از طریق دستگاه های مدرن دندانپزشکی، تنها رسوبات موجود روی سطح دندان حذف خواهد شد و هیچ آسیبی به مینای دندان و سایر قیمت های آن وارد نخواهد شد. این یکی از سوالات متداول دندانپزشکی است که مرتبا توسط بیماران پرسیده می شود.

زمانی که دندان دچار پوسیدگی یا شکستگی می شود، یا زمانی که به درد دندان مبتلا می شوید، لازم است به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا با استفاده از عکسبرداری دندان ها، میزان آسیب دندان تشخیص داده شود و برای پرکردن آن هر چه سریع تر اقدام شود.

از مهم ترین علائم بیماری های لثه این است که لثه دچار خونریزی می شود؛ در این صورت بهتر است هر چه زودتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت درمان انجام شود.

در تهیه یک مسواک خوب و باکیفیت از رشته های نایلونی استفاده می شود که زیاد زبر نباشد یا به عبارتی زبری آن در حد متوسط باشد. دسته مسواک باید طوری باشد که به راحتی در دستان شما جای بگیرید و نچرخد. در کل نوع مسواک زدن شما مهم است ولی مارک مسواک چندان مهم نیست.

بسیاری از والدین بر این باورند که چون دندان های شیری برای همیشه در دهان کودک باقی نمی مانند و به اصطلاح این دندان ها می افتد و دندان های دائمی جایگزین آن ها می شود، به سلامت آن ها اهمیت نمی دهند. اما خوب است بدانید که دندان های شیری از سه نقش مهم در دهان کودک برخوردارند :

 • کمک به جویدن درست غذا
 • حفظ زیبایی کودک
 • راهنمای رویش دندان های دائمی کودک

بنابراین حتما به سلامت دندان های شیری کودکان خود اهمیت بدهید.

بوی بد دهان به دلایل مختلفی ایجاد می شود که عبارتند از :

 • بیماری های گوارشی
 • بیماری های ریوی
 • بیماری های عفونی دهان و دندان

برای از بین بردن بوی بد دهان در صورتی که هیچ کدام از این مشکلات وجود نداشته باشد، لازم است به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید؛ به طور صحیح و اصولی مسواک بزنید و از دهانشویه نیز استفاده کنید.