به طور کلی اهمیت به بهداشت دهان و دندان کودک از دوران نوزادی شروع می شود و همانطور که کودک رشد می کند نیاز به مراقبت و آموزش های بیشتری دارد. اما سوال این است که معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان را از چه زمانی باید آغاز کرد؟ با دکتر فراغت همراه شوید تا هر آنچه لازم است در مورد انجام معاینات دندانپزشکی کودکان بدانید.

حتما بخوانید :

ترمیم دندان های شیری کودکان

روکش دندان شیری کودکان

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان را از چه زمانی آغاز کنیم؟

بسیاری از والدین کودکان همواره به دنبال پاسخ این سوال هستند که مراقبت های دندان کودک را از چه سنی باید آغاز کرد و هر چند وقت یک بار لازم است که معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان انجام شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولاً توصیه می شود والدین کودک، از سن شش ماهگی تا یک سالگی، پس از ظهور اولین دندان های کودک، جهت انجام معاینه دوره ای به دندانپزشکی مراجعه کنند. این یک واقعیت است که معاینات دندانپزشکی کودکان بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است و چنانچه ارزیابی دندان ها به طور منظم در همان مراحل اولیه انجام گیرد، خطر پوسیدگی دندان کودک به حداقل می رسد.

یک روتین صحیح مراقبت از دهان و دندان همراه با معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به کودک شما در تشخیص زود هنگام مشکل و جلوگیری از حاد شدن آن مشکل کمک کند. به علاوه می تواند خطرات ایجاد حفره در دندان ها را از بین ببرد.

چرا معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان مهم است؟

همانطور که گفتیم، معاینات دندانپزشکی کودکان بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه می باشد و شما به عنوان یک پدر و مادر دلسوز که به سلامتی کودک تان اهمیت می دهید ، باید به محض ظاهر شدن اولین دندان شیری کودک خود، برای انجام معاینات و بررسی دندان های او، به یک دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

البته ناگفته نماند که بسیاری از والدین این موضوع را نادیده می گیرند و معتقدند که به زودی دندان های شیری کودک با دندان های دائمی او جایگزین خواهد شد که این تفکری کاملا غلط است و مراقبت از دندان های شیری کودک به اندازه مراقبت از دندان های دائمی او اهمیت دارد.

بنابراین توصیه می شود که هرچه زودتر مراقبت از دندان های کودک خود را آغاز کنید، چرا که با رشد کودک، از سلامت دهان و دندان او نیز اطمینان کامل خواهید داشت.

در معاینات دوره ای دندان کودک چه اقداماتی توسط دندانپزشک انجام می شود؟

بسیاری از دندانپزشکان مراقبت های اولیه دندان کودک را از حدود نه ماهگی آغاز می کنند.

  • دندانپزشک اطفال طی انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ، اولین کاری که انجام می دهد این است که یک پوشش محافظ فلوراید روی دندان های کودک قرار می دهد.
  • دندانپزشک اطفال با از بین بردن پلاک دندانی و ذرات غذایی که ممکن است روی دندان ها کودک وجود داشته باشد، دندان های کودک را سالم نگه می دارد. این یک بخش حیاتی از مراقبت از دندان است زیرا از رشد باکتری ها که می تواند منجر به بروز سایر بیماری های دندان مانند پوسیدگی دندان یا التهاب لثه بشود، جلوگیری می کند.
  • دندانپزشک اطفال، دندان های کودک شما را به دقت بررسی می کند تا خطر پوسیدگی دندان های او را به حداقل برساند.
  • دندانپزشک، در جلسات معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان در مورد رژیم غذایی و عادات مربوط به بهداشت دهان و دندان کودک با شما صحبت می کند و تکنیک های مسواک زدن را نیز برای شما توضیح می دهد.
  • در برخی موارد، معاینه دندانپزشکی کودکان شامل عکس برداری با اشعه ایکس یا سایر روش های تشخیصی نیز می شود.

این موارد از مهم ترین اقداماتی است که در انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان انجام می شود.

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

آماده کردن کودک برای معاینه دوره ای دندانپزشکی

کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی اطفال اغلب دارای امکانات و تجهیزاتی هستند که به طور خاص برای کودکان طراحی شده است. بسیاری از دندانپزشکان اطفال بازی‌های جالب، بازی‌های ویدیویی، مجلات کودکان و احتمالاً یک آکواریوم ماهی را در سالن انتظار مطب قرار می‌دهند تا به کودکان کمک کنند بر اضطراب و ترس خود غلبه کنند.

هنگامی که کودک تجربه ای خوشایند در دندانپزشک داشته باشد، به احتمال زیاد بیشتر مایل خواهد بود تا هر شش ماه یک بار برای معاینه با والدین خود به دندانپزشکی برود.

به علاوه، آغاز نمودن روتین های پاکسازی لثه و دندان ها در سنین پایین به کودک شما کمک می کند تا در همان کودکی با معاینه معمول دندانپزشکی آشنا شود و این به کودک شما کمک می کند تا در اولین ملاقات با دندانپزشک برای ترمیم دندان و … آرامش بیشتری داشته باشد.

پس به طور کلی می توان گفت در اولین ویزیت دندانپزشکی کودک، فضای دوستانه و دلپذیر دندانپزشکی بسیار مهم است.

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

آشنایی با فرایند معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

در طول معاینه، دندانپزشک کودک شما را روی یک میز یا صندلی معاینه قرار دهد. طی معاینات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان کودک و سلامت کلی دهان، عادات غذایی او و اینکه چقدر احتمال پوسیدگی دندان ها وجود دارد، بررسی می شود.

در صورت وجود جرم یا پلاک روی دندان ها، دندانپزشک به آرامی لکه ها یا رسوبات را با یک مسواک یا پارچه مرطوب مخصوص تمیز می کند؛ به علاوه تکنیک‌های مناسب مسواک زدن را به کودک آموزش می‌دهد.

دندانپزشک کودک، طی معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ، تعیین می‌کند که فرزند شما از رژیم غذایی روزانه و محصولاتی که برای بهداشت دهان و دندان ها استفاده می کند، چه میزان فلوراید دریافت می‌کند؛ سپس در صورت نیاز مکمل فلوراید برای کودک تجویز می‌کند به علاوه در صورت لزوم از یک درمان موضعی فلوراید روی دندان‌های کودک استفاده می‌کند.

دندانپزشک همچنین زبان کودک و بخش بالا و پایین لثه ها و سقف دهان کودک را از نظر زخم یا وجود برجستگی معاینه می کند. به علاوه، اثرات عاداتی چون مکیدن شست و فشار دادن زبان، مکیدن لب و مواردی از این قبیل که در کودکان رایج است را بررسی خواهد کرد تا در صورت لزوم اقدامات لازم برای رفع مشکلات احتمالی صورت گیرد.

طی انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ،  پزشک دندان های پوسیده را تشخیص می دهد تا برای ترمیم آن ها اقدام نموده و از پیشرفت پوسیدگی ها جلوگیری کند. همچنین لثه ها و فک کودک را بررسی می کند تا در صورت وجود مشکلاتی که ممکن است بر ترتیب دندان ها یا الگوهای گفتار تأثیر بگذارد، آن مشکلات را درمان و رفع نماید.

به طور کلی یک دندانپزشک راهنمایی های لازم در مورد اینکه چگونه می توانید به بهترین نحو از دهان و دندان کودک خود مراقبت کنید را در اختیار شما قرار می دهد، و به تمامی سوالاتی که ممکن است در این رابطه داشته باشید پاسخ خواهد داد.

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

کلام پایانی در مورد معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

دندانپزشک کودکان در هر با معاینه ی دندان های کودک شما، به ارزیابی بهداشت و سلامت کلی دهان و دندان ها، عادات غذایی کودک و وجود پوسیدگی دندان می پردازد.

برای این منظور دندانپزشک ممکن است از عکس های دیجیتالی که با اشعه ایکس از دندان ها گرفته می شود یا در صورت نیاز از سایر روش های تشخیصی استفاده کند.

علاوه بر این دندانپزشک ممکن است از سیلانت ها استفاده کند. سیلانت ها پوشش های نازکی است که به عنوان محافظ بیرونی روی دندان های عقب که مستعد پوسیدگی بیشتر هستند، قرار می گیرد. علاوه بر این، در صورت وجود پوسیدگی و حفره روی دندان ها، با استفاده از روش های ترمیمی حفره ها را پر می کند و عیوب دندان را برطرف می نماید.

دندانپزشک علاوه بر اینکه هر گونه مشکل مربوط به دندان های بالا و پایین کودک شما را اصلاح می کند، در ارتباط با مشکلات ناشی از مکیدن انگشت، فشردن دندان ها روی یکدیگر و جویدن ناخن، توصیه های لازم را به والدین کودک ارائه می دهد.

در صورتی که پس از انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ، دندانپزشک تشخیص دهد که دندان ها در جهت مناسب در حال رشد نیستند و به درستی در جای خود قرار نخواهند گرفت، از روش اورتودنسی برای کمک به رویش صحیح دندان ها و قرار گرفتن آن ها در محل درست، استفاده می کند.

به این ترتیب شما می توانید مطابق با نکات گفته شده در این مقاله، با مراجعه منظم به دندانپزشکی برای انجام معاینه دوره ای دندان های کودک خود، به بهداشت و سلامت دهان و دندان او کمک نمایید.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم. لطفا در صورت وجود هرگونه سوال، یا نیاز به راهنمایی و دریافت مشاوره، با مطب دکتر سوده فراغت تماس بگیرید.