به طور کلی والدین باید مراقبت از دهان و دندان کودک را از همان دوران نوزادی آغاز کنند؛ بدیهی است که همراه با رشد کودک، نیاز به مراقبت و ارائه ی آموزش های لازم،  بیشتری خواهد شد. اما سوال این است که معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان را از چه زمانی باید آغاز کرد؟ و چرا چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان اهمیت دارد؟ با دکتر فراغت همراه شوید تا هر آنچه لازم است در مورد انجام معاینات دوره ای دندانپزشکی برای کودکان بدانید.

حتما بخوانید :

ترمیم دندان های شیری کودکان

روکش دندان شیری کودکان

دلایل دندان قروچه در کودکان

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان را از چه زمانی آغاز کنیم؟

بسیاری از والدین کودکان همواره به دنبال پاسخ این سوال هستند که مراقبت های دندان کودک را از چه سنی باید آغاز کرد و هر چند وقت یک بار لازم است که معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان انجام شود؟ و چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان چه لزومی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولاً توصیه می شود والدین کودک، از سن شش ماهگی تا یک سالگی، پس از ظهور اولین دندان های کودک، به بهداشت دهان و دندان کودک توجه کنند و جهت انجام معاینات دوره ای به دندانپزشکی مراجعه کنند. این یک واقعیت است که معاینات دندانپزشکی کودکان بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است و چنانچه ارزیابی دندان ها و چکاپ ها به طور منظم در همان مراحل اولیه انجام گیرد، خطر پوسیدگی دندان کودک به حداقل می رسد.

یک روتین صحیح مراقبت از دهان و دندان همراه با معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به کودک شما در تشخیص زود هنگام مشکل و جلوگیری از حاد شدن آن کمک کند؛ به علاوه می تواند خطرات ایجاد حفره در دندان های کودک را از بین ببرد یا به حداقل برساند.

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

چرا چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان مهم است؟

همانطور که گفتیم، معاینات دندانپزشکی کودکان بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه می باشد و شما به عنوان یک پدر و مادر دلسوز که به سلامتی کودک تان اهمیت می دهید ، باید به محض ظاهر شدن اولین دندان شیری کودک ، برای انجام معاینات و بررسی دندان های او، به یک دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

البته ناگفته نماند که بسیاری از والدین این موضوع را نادیده می گیرند و معتقدند که به زودی دندان های شیری کودک با دندان های دائمی او جایگزین خواهد شد که این تفکری کاملا غلط است و مراقبت از دندان های شیری کودک به اندازه مراقبت از دندان های دائمی او اهمیت دارد.

بنابراین توصیه می شود که هرچه زودتر مراقبت از دندان های کودک خود را آغاز نمایید؛ چرا که با رشد کودک، از سلامت دهان و دندان او نیز اطمینان کامل خواهید داشت. به علاوه، با توجه به اقداماتی که در چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان انجام می شود، نه تنها کودک با مشکل مهمی در رابطه با دهان و دندان خود مواجه نخواهد شد، بلکه به جای درمان، می توان از بروز هر گونه مشکل پیشگیری کرد. یا آن مشکل را در مراحل اولیه تشخیص داد و فرایند درمان را هر چه سریع تر آغاز نمود.

در معاینات دوره ای دندان کودک چه اقداماتی توسط دندانپزشک انجام می شود؟

بسیاری از دندانپزشکان مراقبت های اولیه دندان کودک را از حدود نه ماهگی آغاز می کنند.

  • دندانپزشک اطفال طی انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ، اولین کاری که انجام می دهد این است که یک پوشش محافظ فلوراید روی دندان های کودک قرار می دهد.
  • در چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان ، از طریق از بین بردن پلاک دندانی و ذرات غذایی که ممکن است روی دندان ها وجود داشته باشد، دندان های کودک را سالم نگه می دارد. این عمل، یک بخش حیاتی و مراقبتی دندان ها است، زیرا از رشد باکتری ها که می تواند منجر به بروز سایر بیماری های دندان مانند پوسیدگی دندان یا التهاب لثه شود، جلوگیری می کند.
  • در معاینات دوره ای دندانپزشکی برای کودکان ، دندان های کودک شما به دقت بررسی می شود تا از خطر پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود. همچنین با بررسی کامل تمامی دندان ها در صورت لق بودن هر کدام از آن ها اقدامات لازم جهت رویش صحیح و منظم دندان های دائمی صورت خواهد گرفت.
  • دندانپزشک، در جلسات معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان در مورد رژیم غذایی و عادات مربوط به بهداشت دهان و دندان کودک با شما صحبت می کند و تکنیک های مسواک زدن را نیز برای شما توضیح می دهد.
  • در برخی موارد، معاینه دندانپزشکی کودکان شامل عکس برداری با اشعه ایکس یا سایر روش های تشخیصی نیز می شود. از این طریق فضای رویشی دندان های دائمی نیز بررسی می شود و در صورت وجود فضای کافی برای رشد دندان های اصلی و دائمی  کودک، اقدامات دندانپزشکی جهت ایجاد فضای مطلوب برای رشد دندان در زمان مناسب انجام می شود.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، بررسی مشکلات فکی، عادت های بد دهانی- دندانی و بررسی حفره های دندانی نیز طی انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان انجام می شود.

مواردی که ذکر شد از مهم ترین اقداماتی است که در طی چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان انجام می شود.

چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان

آماده کردن کودک برای معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی اطفال اغلب دارای امکانات و تجهیزاتی هستند که به طور خاص برای کودکان طراحی شده است. بسیاری از دندانپزشکان اطفال بازی ‌های جالب از جمله بازی‌های ویدیویی، مجلات کودکان و احتمالاً یک آکواریوم ماهی را در سالن انتظار مطب قرار می‌دهند تا از این طریق به کودکان کمک کنند که بتوانند بر اضطراب و ترس خود غلبه کنند.

هنگامی که کودک تجربه ای خوشایند از مراجعه به دندانپزشکی داشته باشد، به احتمال زیاد برای مراجعات بعدی و انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی بیشتر تمایل نشان خواهد داد؛ چرا که لازم است هر شش ماه یک بار چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان انجام شود.

به علاوه، آغاز نمودن روتین های پاکسازی لثه و دندان ها در سنین پایین به کودک شما کمک می کند تا از همان زمان کودکی با معاینات معمول دندانپزشکی آشنا شود و در اولین ملاقات با دندانپزشک، برای ترمیم دندان و … آرامش بیشتری داشته باشد.

پس به طور کلی می توان گفت در اولین مراجعه کودک به دندانپزشکی، فضای دوستانه و دلپذیر دندانپزشکی، تاثیر بسزایی در کاهش استرس و علاقه مند نمودن کودک برای مراجعات بعدی خواهد داشت.

نحوه جلوگیری از حالت تهوع کودک حین معاینه

حقیقت این است که نه تنها کودکان، بلکه بسیاری از افراد بزرگسال حین انجام معاینات یا انواع خدمات دندانپزشکی، دچار حالت تهوع می شوند و به اصطلاح عق می زنند. بنابراین این مشکلی است که بسیاری از والدین در مورد کودکان خود حین معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان با آن مواجه هستند.

برای جلوگیری از حالت تهوع حین چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان ، دندانپزشک اطفال از راهکارهایی استفاده می کند که به برطرف نمودن این مشکل کمک خواهد کرد و کودک شما حین معاینه عق نزند؛ بنابراین لازم است قبل از شروع معاینات دندانپزشکی، دندانپزشک کودک خود را در جریان قرار داده و از این موضوع مطلع سازید.

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

آشنایی با فرایند معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

در طول معاینه و انجام چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان ، دندانپزشک، کودک شما را روی یک میز یا صندلی معاینه قرار می دهد. طی معاینات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان کودک و سلامت کلی دهان، عادات غذایی او و اینکه چقدر احتمال پوسیدگی دندان ها وجود دارد، بررسی می شود.

در صورت وجود جرم یا پلاک روی دندان ها، دندانپزشک به آرامی لکه ها یا رسوبات را با یک مسواک یا پارچه مرطوب مخصوص تمیز می کند؛ به علاوه تکنیک‌های مناسب مسواک زدن را به کودک آموزش می‌دهد.

دندانپزشک کودک، طی معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ، تعیین می‌کند که فرزند شما از رژیم غذایی روزانه و محصولاتی که برای بهداشت دهان و دندان ها استفاده می کند، چه میزان فلوراید دریافت می‌کند؛ سپس در صورت نیاز مکمل فلوراید برای کودک تجویز می‌کند به علاوه در صورت لزوم از یک درمان موضعی فلوراید روی دندان‌های کودک استفاده می‌کند.

دندانپزشک در چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان همچنین زبان کودک و بخش بالا و پایین لثه ها و سقف دهان کودک را از نظر زخم یا وجود برجستگی معاینه می کند. به علاوه، اثرات عاداتی چون مکیدن شست و فشار دادن زبان، مکیدن لب و مواردی از این قبیل که در کودکان رایج است را بررسی خواهد کرد تا در صورت لزوم اقدامات لازم برای رفع مشکلات احتمالی صورت گیرد.

طی انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ،  پزشک دندان های پوسیده را تشخیص می دهد تا برای ترمیم آن ها اقدام نموده و از پیشرفت پوسیدگی ها جلوگیری کند. همچنین لثه ها و فک کودک را بررسی می کند تا در صورت وجود مشکلاتی که ممکن است بر ترتیب دندان ها یا الگوهای گفتار تأثیر بگذارد، آن مشکلات را درمان و رفع نماید.

به طور کلی یک دندانپزشک راهنمایی های لازم در مورد اینکه چگونه می توانید به بهترین نحو از دهان و دندان کودک خود مراقبت کنید را در اختیار شما قرار می دهد، و به تمامی سوالاتی که ممکن است در این رابطه داشته باشید پاسخ خواهد داد.

کلام پایانی در مورد معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

دندانپزشک کودکان در هر با چکاپ و معاینه ی دندان های کودک شما، به ارزیابی بهداشت و سلامت کلی دهان و دندان ها، عادات غذایی کودک و وجود پوسیدگی دندان می پردازد.

برای این منظور دندانپزشک ممکن است از عکس های دیجیتالی که با اشعه ایکس از دندان ها گرفته می شود یا در صورت نیاز از سایر روش های تشخیصی استفاده کند.

علاوه بر این دندانپزشک ممکن است از سیلانت ها استفاده کند. سیلانت ها پوشش های نازکی است که به عنوان محافظ بیرونی روی دندان های عقب که مستعد پوسیدگی بیشتر هستند، قرار می گیرد. علاوه بر این، در صورت وجود پوسیدگی و حفره روی دندان ها، با استفاده از روش های ترمیمی حفره ها را پر می کند و عیوب دندان را برطرف می نماید.

دندانپزشک علاوه بر اینکه هر گونه مشکل مربوط به دندان های بالا و پایین کودک شما را اصلاح می کند، در ارتباط با مشکلات ناشی از مکیدن انگشت، فشردن دندان ها روی یکدیگر و جویدن ناخن، توصیه های لازم را به والدین کودک ارائه می دهد.

در صورتی که پس از انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان ، دندانپزشک تشخیص دهد که دندان ها در جهت مناسب در حال رشد نیستند و به درستی در جای خود قرار نخواهند گرفت، از روش اورتودنسی برای کمک به رویش صحیح دندان ها و قرار گرفتن آن ها در محل درست، استفاده می کند.

به این ترتیب شما می توانید مطابق با نکات گفته شده در این مقاله، با مراجعه منظم به دندانپزشکی برای انجام معاینه دوره ای دندان های کودک خود، و چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان به بهداشت و سلامت دهان و دندان او کمک نمایید.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم. لطفا در صورت وجود هرگونه سوال، یا نیاز به راهنمایی و دریافت مشاوره، با مطب دکتر سوده فراغت تماس بگیرید.

معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان

سوالات متداول در مورد معاینات دوره ای دندانپزشکی کودکان

چرا چکاپ های منظم و معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان مهم است؟

قطعا می دانید بیماری های مرتبط با دهان و دندان ، مانند هر نوع بیماری دیگر، در صورت عدم تشخیص زود هنگام، می تواند فرد را با مشکلات جدی تری مواجه کند. برای مثال اگر دندان کودک شما دچار پوسیدگی شده باشد و این پوسیدگی در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان آن سریع تر و آسان تر انجام خواهد شد تا زمانی که این پوسیدگی به حفره ای بزرگ تر تبدیل شود و به عصب دندان نیز آسیب برساند. بنابراین توصیه ما این است که به طور منظم برای معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان خود به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

از چه نوع مسواک و خمیر دندانی برای کودکان استفاده کنیم؟

از آنجا که لثه و دندان های کودکان بسیار حساس است، حتما هنگام خرید مسواک برای کودک خود دقت کنید و از میان مسواک هایی انتخاب کنید که برس نرم داشته باشد که به دندان ها و به خصوص لثه کودک آسیب نرساند. برای انتخاب خمیر دندان مناسب کودکان نیز بهتر است با دندانپزشک کودک خود مشورت نمایید تا با توجه به جنس دندان های کودک و وضعیت سلامت دهان و دندان او، مناسب ترین نوع خمیردندان را به شما معرفی کند.

آیا عکسبرداری از دندان های کودک ایمن است؟

به طور کلی دندانپزشک اطفال در انجام معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان تا جایی که امکان دارد، عکسبرداری انجام نخواهد داد؛ به خصوص اگر به موقع و در مراحل اولیه مشکلات کودک برای چکاپ به دندانپزشکی مراجعه کنید. اما در نهایت در صورت نیاز به عکسبرداری اشعه ایکس، باید بگوییم که با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از انواع تجهیزات مدرن پزشکی، دستگاه ها بسیار ایمن تر از قبل می باشد و این موضوع چندان نگران کننده نخواهد بود.

اولین معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان در چه سنی باید انجام شود؟

مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، نشان داده است که تعداد زیادی از کودکان برای اولین بار در دو سالگی پوسیدگی دندان را تجربه می کنند؛ بنابراین لازم است با رویش اولین دندان های کودک مراقبت از دهان و دندان کودک را آغاز نمایید و چکاپ های منظم دندانپزشکی و معاینه دوره ای دندانپزشکی کودکان را از همان زمان شروع کنید.

آیا پر کردن دندان های شیری کودک یا عصب کشی ضرورت دارد؟

با وجودی که در نهایت دندان های دائمی، جایگزین دندان های شیری کودک می شود، مراقبت از دندان های شیری و ترمیم آن ها نیز امری ضروری است و لازم است والدین کودک در این زمینه کوتاهی نکنند؛ چرا که دندان های شیری در رشد مناسب دندان های دائمی کودک نقش بسزایی دارند.