به این دلیل که دندان شیری کودک می افتد و به جای آن دندان های دائم در می آید، نباید دندان های شیری را کم اهمیت دانست. کودک تا زمانی که دندان های دائمش کامل نشده است، به دندان های شیری سالم نیاز دارد. پس برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک باید اقدامات لازم را انجام دهید و برای این منظور لازم است که با علل پوسیدگی دندان کودک آشنا شوید؛ همچنین بدانید راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک چیست! پس با دکتر فراغت تا پایان این مقاله همراه باشید.

حتما بخوانید :

ترمیم دندان های شیری کودک

درمان ریشه دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان

چرا جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک لازم است؟

یکی از دلایل مهم جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک این است که اگر دندان های شیری کودک خیلی زود خراب شود و از بین برود ، ممکن است دندان های باقی مانده از محل اصلی خود حرکت کنند و محل رویش دندان های دائم کودک را اشغال کند.

همچنین اگر از پوسیدگی دندان در مراحل اولیه جلوگیری نشود، ممکن است کودک دچار پوسیدگی شدید دندان شود و این باعث درد شدید و ابتلا به عفونت ها و آبسه دندان شود. پس لازم است به پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک خود اهمیت بدهید.

آیا می دانید پوسیدگی دندان کودک ، یکی از شایع ترین بیماری عفونی مزمن دوران کودکی است و به علاوه، ترمیم دندان های پوسیده می تواند پرهزینه باشد؟

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

مهم ترین علل پوسیدگی دندان کودک

پوسیدگی دندان کودک به دلیل وجود باکتری ها در دهان کودک ایجاد می شود و این به دلیل مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) می باشد؛ در صورتی که قند و نشاسته آن روی دندان ها بماند، منجر به پوسیدگی دندان در کودک می شود.

غذاهایی که بیشتر حاوی کربوهیدرات و قند و نشاسته هستند عبارتند از :

 • شیر
 • نوشابه
 • کشمش
 • آب نبات
 • کیک
 • آب میوه
 • غلات و نان

باکتری هایی که به طور معمول در دهان زندگی می کنند ، باعث ایجاد یکسری تغییر و تحولات در این نوع مواد غذایی می شوند و در دهان اسید ایجاد می کنند. ترکیبی از باکتری ها ، غذا ، اسید و بزاق دهان ، ماده ای به نام پلاک ایجاد می کند که به دندان می چسبد.

به علاوه با گذشت زمان ، اسیدهای ساخته شده توسط باکتری ها، مینای دندان را می خورند و باعث ایجاد حفره و خرابی در دندان می شوند. بنابراین یکی از راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک توجه به مواد غذایی است که کودک شما مصرف می کند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

چه کودکانی بیشتر در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان هستند؟

همه کودکان در دهان خود باکتری دارند. بنابراین همه کودکان در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند. اما در موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به خرابی دندان در کودک افزایش یابد :

 • سطح بالای باکتری، که باعث ایجاد حفره در دندان می شود
 • مصرف مواد غذایی سرشار از قند و نشاسته
 • منابع آب محدود یا بدون فلوراید
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • جریان بزاق دهان که از حالت طبیعی کمتر است

به همین دلیل در ادامه شما را با راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک آشنا کرده ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

همانطور که می دانید، مراقبت و پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک ، بر عهده والدین می باشد. بنابراین والدین محترم کودک لازم است که با راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک آشنا باشند.

شما می توانید از طریق این راه حل های ساده از پوسیدگی دندان اطفال و کودک خود جلوگیری کنید:

 • به محض ظاهر شدن اولین دندان ها در دهان کودک ، مسواک زدن را برای او شروع کنید. دندان ها ، زبان و لثه ها را دوبار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. همچنین نحوه مسواک زدن کودک خود را به دقت بررسی کنید.
 • برای کودکان زیر 3 سال ، فقط از مقدار کمی خمیردندان به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. از 3 سالگی ، کودک شما می تواند از مقدار خمیر دندان به اندازه نخود استفاده کند.
 • به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک ، بعد از 2 سالگی دندان های کودک خود را به صورت روزانه نخ دندان بکشید.
 • از سلامت مواد غذایی که کودکتان مصرف می کند اطمینان حاصل کنید. میان وعده های سرشار از قند مانند آب نبات ، کلوچه و کیک و مصرف تنقلات و چبپس و … را برای کودک خود محدود کنید.
 • توصیه می شود هنگام خواب در شیشه شیر کودک فقط آب بریزید. آب میوه یا شیر خشک حاوی مواد قندی است که می تواند منجر به پوسیدگی دندان کودک شود.
 • اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب آن بدون فلوراید است، با پزشک یا دندانپزشک کودک خود در مورد استفاده از مکمل فلوراید مشورت کنید.
 • برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک ، برای انجام معاینات معمول دندانپزشکی کودک خود هر 6 ماه یک بار برنامه ریزی کنید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

کلام پایانی در مورد جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک ، خوب است بدانید که پوسیدگی دندان کودک از خرابی مینای دندان آغاز می شود که این می تواند منجر به سوراخ هایی در دندان ها شود که حفره نامیده می شود. پوسیدگی دندان توسط باکتری های موجود در دهان ایجاد می شود. این باکتری ها ماده ای چسبنده به نام پلاک ایجاد می کنند که می تواند مینای دندان را از بین ببرد؛

مهم تر از همه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند خطر پوسیدگی دندان را در کودک افزایش دهد و به مرور کودک را با مشکلات مختلف دهان و دندان مواجه کند.در این مقاله شما عزیزان را با راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک آشنا کردیم. لطفا این راه کارها را به دقت مطالعه کنید و رعایت نمایید تا دندان های کودک شما سالم بماند و کودک دچار دندان درد نشود.